Kompostovací toalety do každé obytné dodávky

Respekt k přírodě a svoboda. Dvě hlavní hodnoty, které stojí za vznikem GAIA CAMPERS.

Asi se shodneme, že krása cestování obytnými auty, přívěsy, a nově teď obytnými dodávkami, spočívá v pohodlí a zázemí, které tyto domovy na čtyřech kolech nabízejí.

Uvařit si, mít kde složit hlavu nebo mít možnost se umýt nebo si dojít na toaletu.

Vaření a spaní najdeme v obytných autech naprosto vždy, koupelna a toaleta už takovou samozřejmostí nejsou. A u toalet se dneska zastavíme. Se vzrůstající oblibou tohoto skvělého způsobu cestování je to zastávka skutečně důležitá.

Tak tedy. Co jsou kompostovací separační toalety, jak fungují a proč jsou v našich dodávkách?

Toaleta jako nezbytná výbava obytných aut, přívěsů a dodávek

Časy, kdy se obytnými přívěsy a auty jezdilo převážně po kempech a potkat je někde na divoko bylo téměř výjimkou, jsou nenávratně pryč. Naprosto rozumíme tomu, proč tento způsob cestování volí stále více lidí. S napětím čekáme, jak bude nová éra vypadat. Vnímáme jako naši povinnost snažit se přispět k tomu, aby budoucnost cestování obytnými dodávkami byla co nejsvobodnější a nejudržitelnější. A právě toalety jsou na této cestě důležitým mezníkem.

Asi není nutné do detailu popisovat, jak se změní místa, která se stanou exponovanější a kam zavítá větší množství obytných aut a dodávek bez toalet. Pohyb po blízkém okolí potom rozhodně velkou dávku opatrnosti a bohužel tam tyto pozdravy zůstávají i po odjezdu bezohledných turistů. To vrhá stín na celou cestovatelskou komunitu. A s tím přicházejí různá omezení, zákazy, snahy místních jakkoliv zamezit možnosti parkování obytnými auty

I když víme, že jsou i zodpovědní cestovatelé, co pečlivě dbají na to, aby po nich žádné stopy nezůstaly a dobře víme, že to dost dobře jde, stejně za nás toaleta patří do každého obytného auta nebo dodávky. Bez toalet si umíme představit jen ty, co míří rovnou do kempu. 

Proto se můžete spolehnout na to, že v obytných dodávkách GAIA CAMPERS toalety najdete vždy.

Chemické WC jako jeden velký strašlivý omyl

I když by se z výše napsaného mohlo zdát úplně jinak, naprosto věříme v přirozený koloběh přírody. A cestovat, užívat a čerpat z toho, co nám příroda nabízí a k tomu vytvářet spoustu zbytečného chemického odpadu nám vždycky připadalo na hlavu postavené. Je to na hlavu postavené.

Pečlivě jsme sbírali informace, pátrali po zkušenostech a nakonec se rozhodli, že pro naše obytné dodávky zvolíme toalety kompostovací. Jedno z těch skvělých rozhodnutí.

Jak fungují kompostovací toalety?

Velmi jednoduchý a přitom naprosto přirozený princip. Díky separaci odpadu na tuhé a tekuté dochází ke kompostování odpadu místo anaerobního (kvasného) procesu, který většina z nás zná z klasických kadibudek.

V praxi to vypadá tak, že díky separačnímu prkénku se odpad oddělí do dvou nádob. Na tekuté je kanystr se speciálním uzávěrem s ochranou proti vylití a na tuhé je kbelík s víkem, kde se odpad zasypává pilinami nebo jiným přírodním absorbčním materiálem. 

Uvnitř separační toalety je zabudovaný větráček, který se automaticky spustí při každém rozsvícení a slouží k odtahu nežádoucích pachů.

Jak používat kompostovací toaletu v obytné dodávce

V první řadě bychom vás rádi pobídli k používání toalety. Budete příjemně překvapeni. 

Použití toalety:

 1. Aby došlo k separaci odpadu, prosím posaďte se. Všichni. 🙂
 2. Pokud jste přišli jen na skok, máte hotovo.
 3. Nádobka s rozstřikovačem je naplněna octem,  poslouží jako umytí a zároveň dezinfekce prkénka i separační vložky. Můžete teď použít na přední část separační vložky.
 4. Pokračujete-li, vedle toalety je nádoba s absorpčním materiálem. Po použití toalety stačí důkladně zasypat. 
 5. Toaletní papír patří také do kbelíku na tuhý odpad.
 6. Použijte rozprašovač s octem a kousek toaletního papíru na případné nečistoty.
 7. Uvnitř toalety je zabudovaný větráček, který se spustí při každém rozsvícení. Pokud budete mít potřebu vyvětrat toaletu, prostě rozsviťte. 🙂
 8. Zavírejte dřevěné prkénko po každém použití.

Vyprazdňování nádob:

 1. Po vyprázdnění obsahu nádoby ideálně vypláchněte. Stačí vodou, případně můžete použít k dezinfekci opět rozstřikovač/ ocet.
 2. Samotný odpad je nejlepší vyprázdnit na nějakém vhodném místě. Za nás je ideální variantou ho vrátit do koloběhu přírody – použít lopatku a nechat zkompostovat. V případě tekutého naředit a vrátit do přírody minerální látky. 
 3. I když se velmi přimlouváme za bezodpadový provoz a vracení do přírody, rozumíme, že pro někoho to může být ještě dlouhá cesta. Jsme rádi, že alespoň nevzniknul ten zbytečný chemický odpad. V takovém případě je možné použít do toalety sáček a poté ho odnést do směsného odpadu. Tekuté vylít do záchodu napojeného na kanalizaci. … a do koloběhu přírody třeba někdy příště.

Co je dobré vědět o kompostovací toaletě v obytné dodávce

 • Kdo zažil chemické WC, nebo dokonce měl tu čest ho vyprazdňovat, bude z péče o separační WC nadšený
 
 • Nebojte se nádoby s tuhým odpadem. V konečném výsledku je to kbelík plný pilin. 🙂
 
 • Svoboda, kterou vám separační kompostovací toaleta dá je ohromná. Ocení zejména ti, kteří vědí,  že cesty obytnými auty byly často protkány cestami za výlevkami pro chemické WC.
 
 • Kompostovat lidský odpad je šetrné k životnímu prostředí, neboť nespotřebovává pitnou vodu pro splachování, v případě chemických dokonce chemii.

 

 • Kompostovací záchod je jedním z krůčků k soběstačnosti i ochraně klimatu. Umožňuje snižování spotřeby vody, snižování množství odpadních vod i míru jejich znečištění, pomáhá uzavírat koloběh živin.

 

 • Zajímavost ze zákona o odpadech: Jakmile se odpad z toalety kompostuje, pak tento “odpad” není odpadem, ale surovinou ke kompostování. Tím, že odpad v konečném důsledku nevzniká, naplňuje se zákon o odpadech v nejlepším možném smyslu zákona – předcházení vzniku odpadů. 

 

zdroj: https://www.oursoil.o

Mohlo by vás zajímat

10 let část roku s rodinou v obytné dodávce

Víťa Válka s rodinou jsou jedni z prvních, kteří u nás začali kombinovat dlouhodobé cestování obytnou dodávkou s prací na dálku a domácím vzděláváním. Nemohli jsme si tedy pro rozhovor o tom, jaké to je cestovat dodávkou v době koronavirové pandemie, v čem spočívá krása tohoto druhu cestování nebo jak hledat ta nejkrásnější místa spaní, než právě s Víťou.

číst dál