Udržitelné obytné dodávky

Byla to vášeň pro cestování, respekt k přírodě a dlouholetá cesta za udržitelností, které stály za vznikem Gaiacampers. 

Logicky tak vznikají obytné dodávky, které jsou nejen postaveny a vybaveny s co největším respektem k přírodě, ale také bychom rádi, kdyby se jejich prostřednictvím dokázala šířit myšlenka ohleduplnosti k přírodě. Vždyť příroda je tím, kdo poskytuje tomuto druhu cestování to největší kouzlo.

O udržitelném vybavení a stavbě dodávek se rádi podělíme hned, myšlenku udržitelnosti ve spojitosti s cestováním obytnými dodávkami dnes jen nakousneme a určitě se k ní budeme v dalších článcích vracet.

Obytné dodávky stavěné s respektem k přírodě

Záměr nabídnout dodávky s celou myšlenkou udržitelnosti se promítnul už do samotného výběru dodávek. Zvolili jsme ty s těmi nejpřísnějšími emisními limity Euro 6, které zároveň poskytují maximální pohodlí a vybavení pro jízdu.

Vestavba

Samotná stavba je z přírodních materiálů a masivní podlaha i obložení jsou natřeny přírodními oleji Osmo, nábytek dánskými barvami Flügger.

Kompostovatelné toalety

Jedna ze základních věcí, pro kterou jsme hledali řešení, je náhrada běžně používaných chemických toalet. Spojení cestování, pobytu v přírodě a vytváření zbytečného chemického odpadu se nám vždy příčilo. Navíc zbavit se plné chemické toalety je možné jen na místě k tomu určeném, je velmi omezující a často se člověk musí na svých cestách podřídit hledání právě takového místa. 

Proto jsme pro naše obytné dodávky vybrali kompostovatelné separační toalety Trobolo, které se ukázaly nejen jako skvělá alternativa, ale i jejich použití a provoz je mnohem příjemnější než použití toalet chemických.

Navíc posledních letech obrovsky stoupá obliba cestování obytnými dodávkami, které jsou často právě bez jakýchkoliv toalet a tak se na exponovanějších místech začaly objevovat pozůstatky po cestovatelích, kteří toaletu ve svých vozech nemají. A to rozhodně není to, co chcete na místě, které si vyberete a trávíte tam svůj čas vidět.
Proto máme z našeho řešení velkou radost a zároveň zásadu, že u nás žádné dodávky s chemickou nebo dokonce žádnou toaletou nenajdete.

Vybavení

Co se týká samotného vybavení, pokud je to možné vybíráme z přírodních materiálů. Povlečení a ručníky jsou z biobavlny, matrace na spaní kokosové a všechny mycí a úklidové prostředky jsou ekologické a 100% v přírodě rozložitelné.

Solární panely

Solární panely o kapacitě 2x100W umožní nejen využít energii ze slunce, ale zároveň poskytují naprostou svobodu, v případě příznivého počasí není potřeba jezdit za elektrickou energií do civilizace a přitom si moci užít pohodlí teplé vody, světla, studené lednice a mrazáku nebo nabíjení vaší elektroniky, pro kterou jsou na několika místech k nabíjení připraveny USB zásuvky. Zabudovaný invertér umožní na cestách využít i spotřebiče napájené 220V. To vše jen díky slunečním paprskům.

Udržitelné cestování obytnými dodávkami

Může být cestování obytnými dodávkami nějakým způsobem udržitelné a co můžeme my všichni na cestách udělat pro to, aby se z tohoto způsobu cestování nestalo jen drancování přírody a místní kultury?
Určitě je rozdíl, jestli dodávkou vyrazíte na dovolenou nebo se v ní rozhodnete nějakou dobu žít, ale v obou případech platí – rozhodně ANO!
A je to téma tak široké, že se budeme tady u nás na blogu různými pohledy zabývat a přinášet inspiraci dlouhodobě. Dneska tedy alespoň  v pár základních bodech.

5+5 tipů čím je udržitelné cestování obytnou dodávkou nebo jak snížit svoji ekologickou stopu:

  1. Méně prostoru, menší potřeba vlastnit a pořizovat “věci”.
  2. Omezený zdroj vody – spotřeba klesá opravdu výrazně.
  3. Na vytápění nebo případně vychlazení prostoru potřebujete mnohem méně energie.
  4. Odpadky. Často se vozí sebou než člověk potká místo, kde je možné se jich zbavit. Skvělý důvod zamyslet se nad tím, kolik odpadu vytváříme, ale také jak vytváření odpadu minimalizovat.
  5. Mnohem blíž k přírodě znamená mnohem větší přesvědčení používat ekologickou v přírodě rozložitelnou drogerii a kosmetiku
  1. Jezděte méně, cestujte pomaleji #slowtravel
  2. Nakupujte lokálně
  3. Podporujte místní ekonomiku
  4. Nenechávejte po sobě odpadky a když najdete nějaké cizí, přiberte je.
  5. Parkujte na místech, která vjezdem tam nezničíte.

Mohlo by vás zajímat

10 let část roku s rodinou v obytné dodávce

Víťa Válka s rodinou jsou jedni z prvních, kteří u nás začali kombinovat dlouhodobé cestování obytnou dodávkou s prací na dálku a domácím vzděláváním. Nemohli jsme si tedy pro rozhovor o tom, jaké to je cestovat dodávkou v době koronavirové pandemie, v čem spočívá krása tohoto druhu cestování nebo jak hledat ta nejkrásnější místa spaní, než právě s Víťou.

číst dál